<Słowniczek>

</Słowniczek>

Słowniczek terminów branżowych

Tworzenie stron, jak każda branża, ma swoje specjalistyczne słownictwo.
O ile część używanych terminów jest zrozumiała dla każdego, to niektóre sformułowania mogą wymagać wyjaśnienia.
Przygotowując ofertę, starałem się, aby była napisana jak najprostszym językiem, jednak nie zawsze można było pominąć branżową terminologię. W związku z tym postanowiłem przygotować prosty słowniczek, w którym mogą Państwo zapoznać się z kilkoma ważniejszymi terminami, jakie można spotkać w ofercie oraz branży tworzenia stron.

 

Hosting

- jest usługą polegającą na udostępnianiu przez dostawcę usług internetowych jakiejś części zasobów swojego serwera. Zależenie od rodzaju dostawcy oraz jego oferty w ramach usługi otrzymujemy powierzchnię na dysku serwera oraz odpowiedzią ilość transferu danych możliwych do przesłania od i do serwera. Usługa hostingu jest najtańszą formą dającą możliwość udostępnienia swojej strony w internecie, gdyż dzierżawimy tylko potrzebną nam część zasobów, a nie cały serwer.

 

HTML (ang. HyperText Markup Language)

- hipertekstowy język znaczników wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, opisujący strukturę informacji zawartych na stronie internetowej.
Pozwala nadawać znaczenie poszczególnym fragmentom tekstu - formując nagłówki, akapity, listy - oraz osadzać dodatkowe obiekty np. grafikę, formularze, dynamiczne animacje oraz ciągi instrukcji języków skryptowych. HTML będąc językiem znaczników, nie jest zaliczany do języków programowania – w jego składni nie przewidziano wyrażeń obliczeniowych, warunkowych czy iteracyjnych.

 

Serwer

- jest to specjalny komputer działający 24 godziny na dobę bez przeryw, udostępniający swoje zasoby w sieci do której jest podłączony.
Podstawowe najczęściej spotykanie zadania serwera to, obsługa stron WWW, poczty e-mail, przechowywanie w pamięci rozmaitych plików.
Serwer świadczy usługi na rzecz komputera klientów - pobiera od niego zapytania, przetwarza i przekazuje z powrotem wyniki.
Serwerem może być każdy komputer który ma zainstalowane odpowiednie oprogramowanie, nawet komputer domowy. Jednak specjalistyczne jednostki są bardziej dostosowane do nieprzerwanej wielogodzinnej pracy.
Słowo „serwer” pochodzi od angielskiego słowa „to serve” – „służyć”.

 

Copyright © 2008-2015 Sebastian Mierzwiński
projekt i wykonanie - FabrykaStronInternetowych.com