<Porady>

</Porady>

Porady

W internecie jak i w zwykłym życiu są osoby kierujące się uczciwymi zasadami, ale są także ludzie, którzy kierują się tylko chęcią łatwego finansowego zysku.

W tej zakładce postaram się Państwu przedstawić kilka oszukańczych praktyk, jakie próbują stosować nieuczciwi webmasterzy i firmy. Zarówno przed wykonaniem strony jak i w trakcje jej użytkowania.

Gorąco zachęcam do lektury zamieszczonych tutaj porad, gdyż zdobyta wiedza może przynieść w przyszłości wymierne korzyści.

Oszustwa domenowe - (domain name selling scam)

Oszustwo domenowe polegają na tym, iż do właściciela domeny np. jakaś-nazwa.pl dzwoni nieznana osoba przedstawiająca się jako przedstawiciel jakiejś firmy internetowej. Uprzejmie informuje że inna osoba lub konkurencja chce wykupić domenę o tej samej nazwie co nasza lecz z inna końcówka np. jakaś-nazwa.com. Jednakże my jako prawowici właściciele mamy szanse pierwokupu, ale decyzja musi być podjęta natychmiastowo.

Niestety wiele osób daje się na to nabrać wpłacając pieniądze nieznanym wcześniej firmom.Jak się potem okazuje wcale domeny z inną końcówką nie wykupiły tylko ją wydzierżawiły. Dodatkowo cena za rok korzystania z danej domeny zazwyczaj kilkukrotnie przewyższa jej faktyczną cenę zakupu na wolnym rynku.

Aby uchronić się przed tego typu oszustwami należy:

  • Nigdy nie podejmować natychmiastowych decyzji wywołanych impulsem jakieś informacji z nieznanego źródła.
  • Gdy otrzymają Państwo telefon lub mail z w/w propozycją zakupu domeny należy natychmiast odmówić.
  • Jeśli uznają państwo że dana domena z inną końcówka jest państwu niezbędna to należy ją szybko wykupić u swojego sprzedawcy domen za normalną rynkową cenę.
  • Zazwyczaj osoby wyłudzające w ten sposób pieniądze czekają z zakupem domeny do chwili pozytywnej decyzji osoby z którą się kontaktują.
  • Należy mieć na uwadze iż podobny adres może kupić każdy.
  • Lecz jeśli inna osoba umieści pod tym adresem stronę internetową zawierającą treści podszywające się pod naszą działalność, użyje znaków towarowych należących do nas, lub będzie prowadzić działania wprowadzające internautów w błąd co do naszej tożsamości.
    Możemy wtedy mówić o tzw. naruszeniu praw osób trzecich. Tym samym możemy żądać od osoby, która naruszyła to prawo, zaniechania naruszania, wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści oraz naprawienia wyrządzonej szkody.
Copyright © 2008-2015 Sebastian Mierzwiński
projekt i wykonanie - FabrykaStronInternetowych.com